Jedna z nejmladších sopek v České republice
Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.
Uhlířský vrch u Bruntálu patří k nejmladším sopkám v České republice. Na jeho vršku, v nadmořské výšce 672 metrů n.m., stojí barokní kostel Panny Marie Pomocné. Kopec má v kuželu lom po bývalé těžbě tufů, které se používaly k výrobě. Lávový proud, který vytékal ze sopky východním a severovýchodním směrem, je tvořen alkalickým čedičem. Ze smíšeného vulkánu jsou ve stěnách opuštěného lomu na jižním svahu odkryty profily málo zpevněnými vyvrženinami (sopečný prach, písek, lapilli, bombičky, strusky i velké balvany), které činí z Uhlířského vrchu nejpozoruhodnější lokalitu tohoto druhu u nás. Z výzkumů, zaměřených na určení stáří sopky vyplývá, že byla činná ještě ve starších čtvrtohorách a od poslední erupce tedy neuplynulo více než 1,7 milionu let. Použijeme-li časového měřítka geologů, pak to bylo prakticky "včera".
Ke kopci se váže legenda o rytíři Augustinu Oswaldovi Lichtensteinovi, který zde při lovu zabloudil a před jistou smrtí ho zachránil místní uhlíř. Zřejmě tak vznikl i název kopce a místodržící na něm dal z vděčnosti vystavět dřevěnou kapli, která byla v roce 1758 nahrazena barokním kostelem. Od roku 1770 k němu vede také lipová alej s křížovou cestou.
Uhlířský vrch se nachází 3 km jihozápadně od Bruntálu a díky zdaleka viditelnému baroknímu kostelíku vytváří neodmyslitelnou dominantu v okolní krajině. Celým územím prochází zeleně značená turistická cesta z Bruntálu k vodní nádrži Slezská Harta a naučná stezka, která začíná u vstupu do lipové aleje a dovede vás až ke kostelíku.